Het Martin Walop toernooi om het open NK Fischer Random Chess 2025



Op Zaterdag 24 mei organiseerde FischerZ voor de 20e keer het Martin Walop toernooi om het Open Nederlands kampioenschap Fischer Random Chess. Een lustrum en een mooi moment om even stil te staan bij de geschiedenis van ons toernooi. De verslagen van alle 19 voorgaande edities zijn overigens nog terug te vinden op fischerz.nl. Het eerste toernooi, gewonnen door Yasser Seirawan, werd gehouden in 2004. Het toernooi werd gehomologeerd door de World New Chess Association(WNCA). De WNCA organiseerde van 2002 t/m 2009 in Mainz het officiele WNCA wereldkampioenschap Fischer Random Chess. In deze toernooien speelden de organisatoren van het NK regelmatig mee en op fischerz.nl staat nog een verslag van het WK van 2006. De winnaar van ons NK kreeg speciale condities aangeboden bij het WK. In 2005 overleed Martin Walop, voorzitter en mede oprichter van FischerZ. Ter ere van Martin besloten wij vanaf 2006 het toernooi naar hem te vernoemen.


Martin Walop


Met name dankzij Magnus Carlsen is de populariteit van het Fischer Random Chess in het afgelopen jaar behoorlijk gestegen. Carlsen noemt het Freestyle Chess maar wij houden vooralsnog vast aan de naam Fischer Random Chess, ere aan wie ere toekomt. Hoewel random chess al eerder werd gespeeld was het Bobby Fischer die het in 1996 bij het grote publiek introduceerde.

Nu dan het verslag van de 20e editie. Om half twaalf 's ochtends stonden 59 schakers uit 8 verschillende landen aan de start. Een record aantal deelnemers en nationaliteiten.

In de eerste ronde waren er meteen al een aantal verrassingen want de GM's Dennis de Vreugt en Harmen Jonkman moesten een nederlaag incasseren.

In de tweede ronde waren er aan de hogere borden geen verrassingen. Aan de lagere borden wisten verschillende spelers een halve of zelfs een hele punt te scoren tegen een tegenstander met een hogere rating. Harmen Jonkman kwam tegen organisator Kees de Kruif niet verder dan remise.

In de derde ronde werden een aantal favorieten voor de eindzege verrast door een paar talentvolle jonge schakers. Op bord 1 moest GM Erik van den Doel een nederlaag incasseren tegen de bulgaarse FM Deyan Kostov, op bord 4 moest IM Li Riemersma een remise toestaan aan de chileense FM Alejandro Castellano Villela en op bord 6 verloor IM Manuel Bosboom van FM Bart von Meijenfeldt.

Na een korte lunchpauze ging ronde 4 van start en de diverse kanshebbers op de titel stelden weer een beetje orde op zaken.

Bij aanvang van ronde 5 stonden alleen GM Dimitri Reinderman, IM Chiel van Oosterom en FM Bart von Meijenfeldt nog op de maximale score van 4 uit 4. Op bord 1 versloeg Chiel van Oosterom Dimitri Reinderman en op bord 2 verloor Bart von Meijenfeldt van Li Riemersma.

In ronde 6 won Chiel van Oosterom op bord 1 van Li Riemersma waarmee hij op 6 uit 6 kwam. Dat was al een vol punt meer dan zijn naaste achtervolgers, Erik van den Doel die won van Manuel Bosboom, Hing Ting Lai die won van Deyan Kostov en Bart von Meijenfeldt die won van Dennis de Vreugt.

In ronde 7 stelde Chiel van Oosterom de titel veilig met een remise tegen Hing Ting Lai. Op de tweede plaats eindigde een viertal spelers met 5,5 uit 7. Dat waren Bart von Meijenfeldt en Erik van den Doel die remise speelden op bord 2, Dimitri Reinderman die op bord 3 won van Alejandro Castellano Villela en Piet Peelen die op bord 4 won van Li Riemersma. De damesprijs werd gewonnen door de oekrainse Anastasiia Khatniuk die in ronde 7 op bord 5 won van Dennis de Vreugt. De ratingprijs voor ratings onder de 2000 ging naar organisator Bram van Dijk.

In onderstaande tabel staan de 7 verschillende gespeelde stellingen.



In de laatste kolom staat de Sesse score van iedere beginstelling. De Sesse score is een door computers berekende waaardering voor iedere beginstelling, hoe hoger hoe beter de stelling is voor wit. Voor wie meer wil weten over Sesse scores: Chess.com over Sesse scores



Arbiter Joost, indeler PeeWee en penningmeester Thomas, alledrie al 20 jaar betrokken.


De topborden in ronde 1.


Overzicht van de speelzaal bij aanvang ronde 1.


Vijfvoudig kampioen Dimitri Reinderman moest zich dit jaar tevreden stellen met een tweede plaats.


Chiel van Oosterom, de nieuwe kampioen.


Bram van Dijk feliciteert Anastasiia Khatniuk, de winnaar van de damesprijs.


Piet Peelen is blij met zijn tweede plaats.

Met dank aan Jacqueline Cabri en Monique van de Griendt voor het ter beschikking stellen van hun foto's.

De gedetailleerde uitslagen waren:
De volledige uitslag
De eerste ronde
De tweede ronde
De derde ronde
De vierde ronde
De vijfde ronde
De zesde ronde
De zevende ronde